Jak parzyć V60

Co to jest V60? 

 

Hario V60 to jedno z najpopularniejszych urządzeń do parzenia kawy tzw. metodą alternatywną. 

Nazwa “metoda alternatywna” oznacza parzenie kawy w innych sposób niż w ekspresie ciśnieniowym, w którym parzymy espresso i kawy na jego bazie. 

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o urządzaniu polecam blog CoffeeDesk

https://www.coffeedesk.pl/blog/drip-v60-kawa-z-dripa/

 

Różne techniki parzenia

 

Sposobów parzenia czyli tzw. zalewania wodą zmielonej kawy znajdującej się w dripperze V60 jest bardzo dużo. Ciągle pojawiają się także nowe metody i “badania” jaki czynnik ma większe znaczenie na smak kawy a jaki mniejszy. W branży kawy wysokiej jakości tzw. specialty coffee (https://www.coffeedesk.pl/blog/kawa-specialty-nie-boj-sie-jakosci/) funkcionują osoby, których opinia czy “odkrycia” mają wpływ na to jak parzymy obecnie kawę w warunkach domowych. Techniki o jakich za chwile przeczytacie są wypadkową doświadczeń tych osób oraz naszych własnych doświadczeń. 

 

Jesteśmy pasjonatami specialty coffee dlatego śledzimy nowinki i trendy w kawie specialty. 

 

Jeśli jakaś nowa metoda czy szczegół zmieni w znaczący sposób smak kawy na lepszy to na pewno znajdzie on swoje odzwierciedlenie w naszej rekomendowanej metodzie parzenia V60! 

 

Filtry do V60 

 

Dostępnych jest kilka rodzajów papierowych filtrów do V60. Możecie wybierać pośród tych oryginalnych produkowanych przez firmę Hario oraz innych producentów. 

Filtr papierowy, wydawałby się prosta sprawa, jednak różnice pomiędzy nimi są znaczne. 

Saszetki są ustawiane i testowane na filtrach produkowanych w Japonii. Sprzedawane są jako jedyne filtry Hario w tekturowym pudełku. 

Jeśli chcecie poznać dlaczego są najlepsze zapraszam do materiału James Hoffmana 

https://www.youtube.com/watch?v=0uggibTY0AE&t=8s 

 

Uwaga! Jeśli używacie innych filtrów niż polecane przez nas, to czas parzenia może znacząco się różnić od naszej receptury. Może mieć to wpływ na smak kawy. 

Filtry polecane przez nas: https://labuna.pl/Hario-filtry-biale-V60-01-40szt-papierowe-do-dripa-p297
Temperatura wody

 

Jeszcze do niedawna wydawało się, że w zakresie temperatury parzenia wody nic nie mogło się wydarzyć. 96 stopni dla jasnych kaw z Afryki i 88 stopni dla kawy z Ameryki Środkowej czy Południowej i pamiętaj nigdy nie parz kawy wrzątkiem! Nie raz takie legendy baristyczne były powielane przez różne osoby. 

Obecnie mówi się coraz śmielej, aby jasno paloną kawę należy parzyć jak najwyższą temperaturą. 

Czyli wrzątkiem! Nie musicie już kombinować i czekać aż spadnie temperatura, zacznijcie parzyć kawę od razu kiedy Wasz czajnik się wyłączy. 

Tak wysoka temperatura parzenia spowoduje, że Wasza kawa będzie słodsza i pełniejsza w smaku. Na pewno nie spowoduje to “uszkodzenia” ziaren, gdyż w piecu, w którym są wypalane, temperatura często przekracza 200 stopni. 

 

Jak parzyć V60 na 200g wody

 

Dripa na 200g wody możecie parzyć w każdym rozmiarze V60, także w tych o rozmiarze 02 i 03. Pierwszy raz spotkaliśmy się z tą metodą w kawiarni Przelewki u Sławka w gdańskiej Oliwie. Jeśli nigdy nie byliście w tej kawiarni to musicie to nadrobić koniecznie! 

 

Uważamy także, że jest to najlepszy rozmiar w stosunku do osiąganego smaku kawy. Często smak z V60 na 200g jest nie do powtórzenia w V60 na 300 czy na 500g wody! 

Jeśli chcecie zrobić więcej kawy dla większej ilości osób to polecam zrobić dwa czy trzy V60 na 200g wody. 

Doza zmielonej kawy to 14g na 200g wody, z tej proporcji otrzymujemy ok. 170g naparu netto. To podoba wartość jak z AeroPressu według naszej receptury. 

 

Z powyższych powodów kawy niszowe przygotowujemy tylko pod V60 na 200g. 

Tam gdzie ziarno jest niszowe i wyjątkowe, a jego koszt to minimum kilkuset złotych za kilogram to jakość i najkorzystniejsza cena finalnej kawy w Waszej filiżance jest istotna metoda V60 na 200g sprawdza się najlepiej! 

 

Rekomendowana przez nas metoda polega na 4 zalaniach po 50g wody w ciągu 10 sekund. Zalania następują co 20 sekund. Po pierwszym zalaniu mocno kręcimy dripperem, aby cała kawa została zmoczona przez wodę. Nie polecamy używania łyżeczki. Jeśli w trakcie parzenia ziarna znajdują się na bokach dripera to skieruj strumień na filtr co skieruje ziarna do środka naszego “coffee bed”. 

Ziarna na bokach filtra to pierwszy stopień do nierównej ekstrakcji. Kawa z ziaren na bokach z pewnością będzie niedoparzona, co wpłynie negatywnie na smak naszego naparu! Czas parzenia, z reguły, powinien wynosić ok. 3 minuty jeśli nie wskazujemy inaczej w opisie kawy na stronie. 

Fusy (coffee bed) po zakończeniu parzenia powinny być płaskie, co świadczy o równej i poprawnej ekstracji. Smacznego!  

 

Jak parzyć V60 na 300g wody

 

Dripa na 300g wody możecie parzyć w V60 oznaczonych jako 02 i 03. 

Rekomendujemy parzenie na jedno ciągłe zalanie z podziałem na dwa etapy zależne od tempa nalewania wody. Nasza receptura bazuje na metodzie “The Ultimate V60 Technique” James Hoffmana z naszymi zmianami. Najpierw wykonujemy preinfuzję, czyli wstępne parzenia kawy. Zadaniem preinfuzji jest przygotować ziarna do parzenia właściwego. 

Na każdy gram kawy wlewamy 2 gramy wody, ale nie więcej niż 3 gramy wody. 

W naszym przepisie rekomendujemy zalanie 50g wody w ciągu 10 sekund. Następnie energicznie zakręcamy dripperem, aby każde ziarenko kawy było zmoczone wodą. Nie używamy do tego łyżeczki czy innego narzędzia. Najbardziej efektywne będzie zakręcenie V60. W teorii w tym momencie z kawy ulatnia się dwutlenek węgla a kawa otwiera się. 

Duża ilość ziaren osadzi się po bokach drippera. Na tym etapie to pozytywny znak, gdyż dobrze zakręciliście V60 i kawa w całości została zmoczona. Na późniejszym etapie musimy techniką zalewnia skierować ziarna do środa do tzw. coffee bed.

 

Odczekujemy 45 sekund i zaczynamy jedno, ciągłe zalanie podzielone na dwa etapy. 

Pierwsze zalanie określamy jako szybkie, gdyż od 45 sekundy do 1 minuty musimy nalać aż 130 g wody. Zanim zaczniemy zdecydowanym ruchem nalewać wodę na V60 zastanówmy się co zrobić z ziarnami, które są na bokach filtra. 

Jeśli czytaliście już artykuł o najważniejszej rzeczy podczas parzeniu kawy to możecie domyślać się co może się stać z ziarnami, które pozostaną po bokach. Jeśl nie to odsyłam do tekstu. Możemy oczywiście poczekać aż poziom wody podniesie się na tyle, że ziarna zostaną przykryte przez wodę i zaczną się parzyć razem z innymi. 

Często widzę na instagramie jak ludzie wrzucają relacje i pokazują idealnie zaparzoną kawę o wymyślnych smakach kwiatów pomarańczy i przejrzałych owoców lychy a tymczasem na bokach ich driperów jest prawie tyle ziaren co w coffee bed! Nie twierdzę, że każda kawa kiedy ziarna pozostają Ci na ściankach będzie zła. Uważam tylko, że może to wskazywać na nie równą ekstrakcję. 

 

Wracając do fazy szybkiej, czyli o naszych 130g w ciągu 15 sekund, zacznijmy ją od skierowania wody po filtrze, aby ziarna z bocznych ścianek dołączyły do reszty od razu. Jeśli nie wszystkie ziarna odkleiły się po jednym zalaniu, zróbmy kolejne i kolejne aż do skutku. I tutaj spotkamy się z kolejnym baristycznym mitem. Nigdy nie leje wody po filtrze, gdyż zaparzysz filtr a nie kawę! Woda lana po filtrze i tak w końcu znajdzie kontakt z kawą i zacznie się proces parzenia. 

Faza szybka wymaga od nas zdecydowania, gdyż tzw. flow rate jest dosyć wysoki i wynosi 8,66 gramów wody na sekundę. 

Jeśli chcecie poświęcić więcej czasu na ćwiczenia szybkości zalewania i panować nad swoim flow rate to polecam przyjrzeć się wadze Acaia Pearl S, który umożliwia kontrolę szybkości przepływu oraz ma tryb ćwiczenia szybkości zalewania. 

https://www.youtube.com/watch?v=O2H_WZYZ4tE

https://www.youtube.com/watch?v=yBSYw6aI5B8 

 

Mając 180g  w ciągu 1 minuty, więc czas i gramatura pozwalają przejść nam do drugiego etapu zalewania. 

Faza wolna to okres pomiędzy 1:00 a 1:30, kiedy musimy osiągnąć na wadze 300 gram. 

Musimy w ciągu 30 sekund zalać 120g wody! Czyli mamy dużo czasu, dlatego zwalniamy strumień z 8,66 g/s do 4 g/s. Robimy to w sposób płynny bez przerwy. Jeśli na wadze osiągnęliście 180 g a czas nie przekroczył minuty to zatrzymajcie strumień i poczekajcie do 1:00, aby zacząć drugą fazę. 

W fazie wolnej mamy dripper wypełniony dużą ilością wody, powstała masa termalana, która umożliwia stabilne parzenie się kawy. W tej fazie jest kluczowe, aby utrzymać poziom wody i temperatury przez kolejne 30 sekund. W teorii strumień wychodzący z filtra do naczynia poniżej driperra powinien być równy temu, który nalewacie na górze. 

Drastycznie zmniejszona ilość wody nalewanej w tej fazie ma na celu zachować coffee bed w najlepszym stanie. Ma on już swoją strukturę i równo przepływa przez niego woda. Zbyt agresywny strumień mógłby naruszyć kawę w filtrze, co mogłoby spowodować powstanie kanału. Czyli miejsca w kawie, gdzie woda przesączałaby się szybciej niż w pozostałych częściach coffee bed. Doprowadziłoby to w prosty sposób, że kawa w miejscu kanału, zaparzyłyby się bardziej (oddałaby więcej z siebie do naparu) niż kawa, która jest w miejscu wolnego przesączania się przez nią wody. Czyli nierówna ekstrakcja gotowa! 

Naszym celem w fazie wolnej jest nie naruszyć ułożonej struktury kawy, aby jej nie wzburzyć i nalewać tyle wody, aby utrzymać stabilną temperaturę parzenia. 

 

Odkładamy czajnik w 1:30, gdy mamy na wadze 300 gram. Obserwujemy parzenie i zapamiętujemy czas, w którym nie mamy już wody w V60. 

Staraj się w tym momencie nie kręcić driperem czy łyżeczką. Zostaw kawę w spokoju i pozwól się parzyć bez ingerencji mechanicznej. Często możesz usłyszeć, że na tym etapie warto zamieszać, aby coffee bed był płaski. 

Brak wody oznacza koniec parzenia. Najlpeszy smak kawy osiągniesz, gdy koniec parzenia będzie między 2:50 a 3:20. Dla takich czasów parzenia dostosowujemy nasze mielenie, gdyż w większości przypadków kawa smakuje wtedy najlepiej!

Jeśli masz czas dłuższy niż 3:20 i kawa jest gorzka, ściągająca i nieprzyjemna w smaku to wróć do receptury i zobacz co mogło pójść nie tak. Może temperatura wody była za niska? Wyższa temperatura powoduje, że kawa parzy się szybciej, więc jeśli Twoja temperatura w czajniku była wyraźnie niższa to mogło to się przyczynić do wolniejszego parzenia się kawy. 

Zawsze możesz do nas napisać! Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi :) 

 

Fusy (coffee bed) po zakończeniu parzenia powinny być płaskie, co świadczy o równej i poprawnej ekstracji. Smacznego!  


Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl